Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 941 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rokrocznie w Polsce ginie ponad 20 tysięcy osób.

wtorek, 20 marca 2007 21:38
Skocz do komentarzy
Rokrocznie w Polsce ginie ponad 20 tysięcy osób. Liczba ta z roku na rok wzrasta. Jeszcze w latach 70-tych poszukiwano około 4 tysięcy osób zaginionych rocznie. W latach 80-tych i 90-tych było to już 7-15 tysięcy i liczba zaginionych rośnie o kilkaset przypadków w ciągu roku.
W 2000 roku policja poszukiwała 23210 osób.
Największą grupą osób zaginionych są młodzi ludzie w wieku od 14 do 17 lat. W ubiegłym roku było ich ponad 10000. Młodzież ucieka z domu z rozmaitych powodów. Na przykład: brak serdecznego kontaktu w rodzinie, nieporozumienia z rodzicami, niepowodzenia w szkole, brak akceptacji w grupie rówieśniczej, patologie (alkoholizm, przemoc).
Podobne są też przyczyny zaginięć ponad 3500 osób w wieku 18 - 25 lat. Ludzie w tym wieku zrywają niekiedy kontakty z rodziną i rozpoczynają nowe życie w nieznanym miejscu. Bywa, że wyjeżdżają w celu zarobkowym, w tym również za granicę i nigdy więcej nie dają znaku życia.
Ponad 3000 zaginionych w ciągu roku to osoby w wieku od 26 - 40 lat. W tej grupie najczęstszą przyczyną zaginięcia jest zerwanie ze środowiskiem z powodów nieporozumień rodzinnych (małżeńskich) lub trudności finansowych. Najwięcej jest tu osób, które z powodu długów bankowych lub prywatnych porzucają swoje rodziny bez słowa, aby na nowo ułożyć sobie życie, często za granicą. Zdarza się, choć rzadko, że osoby te wstępują do sekt i innych grup nieformalnych.
Następną pod względem wielkości grupą osób zaginionychsą dzieci w wieku od 7 do 13 lat, których rocznie policja poszukuje ok.1,5 tysiąca. W grupie tej zauważamy obniżanie się wieku uciekinierów z domu. Obecnie często zdarza się, że uciekają z domu dzieci poniżej 10 roku życia, czego nie notowano jeszcze 10 lat temu. Ucieczki z domu dzieci 11-13-letnich są już normą, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich.
Jednak główną przyczyną zaginięć w tej grupie wiekowej jest brak właściwej opieki. Dzieci często pozostają same na podwórku, nawet późnym wieczorem, wałęsają się po ulicach. Nietrudno wtedy o nieszczęśliwy wypadek (utopienie, zabłąkanie w lesie, wypadek samochodowy). Czasami dzieci są ofiarami przestępstw.
Ponadto każdego roku policja otrzymuje ok. 150 zgłoszeń o zaginięciu dzieci poniżej 6 roku życia. Oznacza to, że w każdym tygodniu policjanci organizują 2-3 akcje poszukiwawcze, często z udziałem wojska, straży pożarnej i okolicznych mieszkańców, aby odnaleźć zaginione dziecko. Małe dzieci najczęściej giną na wsi i w małych miasteczkach, gdzie dorośli uważają, że dzieci są bezpieczne na podwórku lub w okolicy domu.
Rocznie ginie ponad 2500 osób powyżej 50 roku życia. Są wśród nich ludzie, którzy porzucają bliskich z powodu kłopotów rodzinnych, finansowych lub alkoholizmu. Wiele osób z tej grupy cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, zaniki pamięci i amnezję. Świadomie lub nieświadomie opuszczają one dom rodzinny lub szpital, błąkają się po kraju, często popełniają samobójstwo.To w tej grupie wiekowej najczęściej znajdują się bezdomni, przyzwyczajeni prowadzić wędrowny tryb życia - opuszczają domy opieki społecznej lub noclegownie po spędzeniu w nich zimy.
W ostatnich latach stale zwiększa się ilość osób starszych lub upośledzonych, które z powodów trudności finansowych są niechętnie utrzymywane przez rodziny. Są często zmuszane do opuszczenia domu, czasem przebywają w szpitalach lub domach opieki jako osoby o nieustalonych personaliach. Rodziny nie zawsze zgłaszają zaginięcie swych bliskich.
Choroba psychiczna może być przyczyną zaginięcia człowieka, niezależnie od jego wieku.
Do innych - rzadszych - nie omówionych wyżej przyczyn zaginięć należy np. zabójstwo i uprowadzenie. Rocznie odnotowuje się ok. 20 osób, których przyczyną zaginięcia było zabójstwo i ok. 30 uprowadzeń.
Następną sprawa: ciemna liczba osób zaginionych. Określenie, ile jest w Polsce osób zaginionych, których policja nie poszukuje, bo nie została powiadomiona o ich zaginięciu, może być tylko szacunkiem, opartym przede wszystkim na spekulacjach policjantów-praktyków, zajmujących się tym problemem. Jednak lawinowy wzrost ujawnianych osób o nieustalonej tożsamości i nieznanych zwłok w ostatnich latach wskazuje, że liczba ta może być znaczna i zwiększać liczbę osób zaginionych rocznie nawet o 20-30%.
Ilość osób odnalezionych rocznie nie zmienia się od lat, mimo ogromnego wzrostu ilości zaginięć i wynosi ponad 80%. Prawie połowa osób, w tym szczególnie młodzież, sama wraca do domu. Z pozostałej liczby policja zatrzymuje lub ustala miejsce pobytu około 9 000 osób, znajduje zwłoki około 1000 - zamordowanych, samobójców i tych, którzy ulegli nieszczęśliwym wypadkom. Prawie tysiąc osób rocznie nie odnajduje się. Większość jednak z tych przypadków jest wyjaśniona, np. wiadomo, że osoba zaginiona żyjei wyjechała za granicę, ale nie zdołano ustalić jej miejsca pobytu. Jednako ok. 2% osób zaginionych nie wiadomo nic, nawet tego, czy żyją. Ponad 10 przypadków zaginięć dzieci do 14 roku życia z ostatnich 20 lat nie wyjaśniono.
Ponadto stale zwiększa się w Polsce ilość odnalezionych osób o nieustalonych personaliach (z powodów zaników pamięci, demencji starczej czy upośledzenia umysłowego). W 2000 roku odnaleziono ich w Polsce 125. Wszystkie te osoby przez dłuższy czas przebywały w szpitalach lub domach pomocy społecznej, zwiększając w ten sposób koszty tej opieki, podczas, gdy rodziny bezskutecznie ich poszukiwały. Wzrasta także liczba ujawnionych niezidentyfikowanych zwłok. W ubiegłym roku ustalono tożsamość ponad 600 ujawnionych zwłok, a ponad 1500 osób pochowano na koszt gmin bez ich identyfikacji.
Zaginięcie członka rodziny, niezależnie od jego wieku, jest często następstwem przemian występujących w ostatnich latach w naszym kraju. Związane z tym czynniki to: bezrobocie, brak perspektyw życiowych, pogarszająca się sytuacja w służbie zdrowia i zmniejszająca się opiekuńcza rola państwa. Nie bez znaczenia jest - skądinąd słuszne - rozluźnienie kontroli państwa nad przemieszczaniem się obywateli. Zaginięcie osoby jest przyczyną wielu problemów dla członków jej rodziny. Do najważniejszych z nich należą:
a. popadnięcie w ubóstwo w przypadku zaginięcia żywiciela rodziny z powodu nieumiejętności lub niemożności uzyskania alimentów na dzieci lub trudności ze sprzedażą samochodu czy części majątku małżeńskiego;
b. potrzeba uzyskania wsparcia psychologa w przypadku zaginięcia lub śmierci bliskiej osoby, zwłaszcza dziecka;
c. nieumiejętność współpracy z policją, której zadaniem jest m.in. poszukiwanie osób zaginionych (rodziny nie wiedzą, czego mogą i powinny oczekiwać od policjanta prowadzącego poszukiwania, nie wiedzą, gdzie się można poskarżyć);
d.zmiany patologiczne w charakterze dziecka spowodowane przebywaniem w środowisku kryminogennym.
Ponadto rodziny osób zaginionych lub zagrożonych zaginięciem (np. w przypadku rodzin osób cierpiących na różnego rodzaju zaniki pamięci np. na chorobę Alzheimera) nie wiedzą, jak zapobiegać w przyszłości takim sytuacjom. Inni nie wiedzą, jak rozwiązywać konflikty po odnalezieniu i powrocie osoby zaginionej.

          
Podziel się
oceń
11
2


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  13 572  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O mnie

Po przez ten blog chce pomoc ludzią ktorzy cierpia z powodu zaginięcia kogoś bliskiego z rodziny, bliskiego, znajmego,przyjaciela.

O moim bloogu

Chciałbym w swoim blogu pomóc rodziną zaginionych bliskich i znajomych. Sam doświadczyłem takiego smutnego w życiu momentu, zaginął bardzo bliski z rodziny:(((((( Służe wszelką pomocą i radą.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 13572

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl